W jaki sposób można zlikwidować przebarwienia?

Dodano 30 sierpnia 2016, w Uroda, przez karolina.kulka

przebarwienia-na-twarzyPrzebarwienia na skórze powstają w wyniku nieprawidłowej pracy melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika decydującego o kolorze skóry, czyli melaniny. Ciemniejsze plamki są skupiskami melaniny lub też melanocytów. Mogą się pojawić na skutek zmian hormonalnych, przyjmowania niektórych lekarstw, schorzeń tarczycy, wątroby i nadnerczy, a także pod wpływem promieniowania słonecznego.

Przebarwienia nie są problemem zdrowotnym, a jedynie estetycznym. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 30 roku życia, z których statystycznie jedna na trzy zmaga się z problemem melasmy występującej na twarzy.

Istnieją dwa zasadnicze sposoby pozbywania się przebarwień: stosowanie preparatów nakładanych miejscowo na skórę oraz zabiegi z wykorzystaniem laserów.

W pierwszym przypadku największą skuteczność można osiągnąć stosując hydroksykwasy (zwłaszcza glikolowy, który nie tylko poprawia koloryt skóry, ale także przyspiesza jej regenerację, spłyca zmarszczki i polepsza nawilżenie), hydrochinon (w zależności od potrzeb stosuje się różne stężenie, ale zazwyczaj wynosi ono około 2%), pochodnych witaminy A, kwasu azelainowego i kwasu kojowego.

Zastosowanie lasera pozwala na radykalne pozbycie się problemu przebarwień. Energia lasera trafia do głębokich warstw skóry i dociera do melanocytów i melaniny, powodując ich zniszczenie. Tuż po zabiegu zmiany wyraźnie ciemnieją, ale w ciągu tygodnia zanikają i stają się niemal niewidoczne. Zabieg laserowy jest niemal bezbolesny, można odczuć tylko lekkie pieczenie. W razie potrzeby można zastosować nawiew chłodnego powietrza albo znieczulenie specjalnym kremem. Dodatkowe działanie lasera to stymulowanie syntezy kolagenu i procesów regeneracji, dzięki czemu skóra staje się jędrna i napięta, a koloryt wyrównany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>