Kilka słów o badaniu skóry

Dodano 20 lutego 2017, w Bez kategorii, przez karolina.kulka

videodermatoskopSkóra jest największym narządem naszego ciała. Chroni nas przed działaniem różnych czynników zewnętrznych oraz pełni kilka innych bardzo ważnych funkcji. Przez to, że pokrywa całe nasze ciało, skóra jest narażona na bardzo wiele różnego rodzaju dolegliwości, chorób czy infekcji. Bardzo ważne jest więc dbanie o nią, a w razie potrzeby wizyta u dermatologa.
Obecnie najczęściej do badania skóry używany jest videodermatoskop. Jest to specjalistyczne urządzenie medyczne, które służy lekarzom do bardzo dokładnego badania skóry. Jest to nowsza wersja klasycznego dermatoskopu. Videodermatoskop jak można wywnioskować z nazwy tego urządzenia, wyposażony jest w kamerę wideo, której zadaniem jest powiększenie dane obszaru skóry, który bada lekarz. Dzięki temu może on wyświetlić wybrany fragment na ekranie monitora oraz dokładnie przyjrzeć się temu, co się na niej znajduje. Videodermatoskop pozwala również na łatwą archiwizację danych pacjenta, takich np. zdjęcie skóry.

Być może do tej pory obawiałeś się wizyty u dermatologa, ponieważ bałeś się bólu lub dyskomfortu, jaki może wystąpić podczas badania. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, większość badań u dermatologa jest zupełnie bezbolesna i komfortowa. Niektóre z nich polegają wyłącznie na obserwacji skóry przy użyciu specjalnych urządzeń, które nawet bezpośrednio jej nie dotykaj, nie możemy więc mówić o żadnym bólu czy dyskomforcie.

Oczywiście czasami badanie wymaga pobrania fragmentu skóry, szczególnie jeżeli lekarz podejrzewa u nas jakaś poważniejszą dolegliwość. Jednak nawet ono w dzisiejszych czasach jest praktycznie bezbolesne i bardzo szybkie, potrafi za to często uratować nasze zdrowie, a w niektórych wypadkach nawet życie.

Jeżeli więc zauważyłeś na swojej skórze jakieś niepokojące zmiany, które utrzymują się na niej przez jakiś czas i nie występowały nigdy wcześniej, warto czym prędzej udać się do dermatologa. Proste badanie videodermatoskopem pozwoli określić co to za dolegliwość i szybko jej zapobiec.

Najpopularniejsze choroby skóry to: trądzik, brodawki, grzybica, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i wiele innych. Skóra często bywa narażona na urazy przez temperaturę. Za wysoka temperatura prowadzi do jej poparzenia, za niska zaś do jej odmrożenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>